Menneet Manifestit

2018

Esitykset:
Gruppen Fyra: Pitkä piuhat
Jouni Järvenpää: Buddhamindfuck
Jouni Järvenpää: Skarabee
Loikka - tanssielokuvia
Tanssiteatteri Minimi: Elämä
Tanssiteatteri Minimi: Hei kelaa!
Koko Teatteri: Tanssiva agitaattori
Maria Autio, Mia Jaatinen, Minna Karttunen: Girl Girl Girl

Manifesti-näyttely:
Veli Ekroos, Karin Ehrnrooth, Marja Haapakangas, Seija Honkanen,Mari Kämäräinen, Hanna Lappalainen, Jussi Lepistö, Sanna Peuri, Hilja Roivainen, Anni Saijonkivi, Jarkko Suvela, Anna Tahkola ja Juha Welling

Muuta:
Superfluous-klubi
Manillan kuvataidekeskus: avoimet ovet ja piirustustyöpaja

2017

Esitykset: 

Alpo Aaltokoski Company: Ali ja Alpo
Carl Knif Company: Friends of Dymphna, an opera about depression
Circo Aereo & Thomas Monckton: The Artist
Kinetic Orchestra: Rohkeat
KokoTeatteri: Constellations
Kallo Collective: Chameleon
MAKE//SHIFTcompany: Insomniac's Fable 
Maria Nurmela: Lähempänä villiä sydäntä 
Riku Lehtopolku & Eero Auvinen: Kätkö 
Tanssiteatteri Tsuumi: Kake - Tiellä tähtiin

Manifesti-näyttely

2.-18.9.2016

Esitykset: 
Arja Raatikainen & Co: Leikin alku
Aurinkobaletti: If You Snow Away
Circo Aereo: Abracadabra
Jo-Jo Teatteri: Sinun kanssasi
Kinetic Orchestra: Rohkeat
Maria Nurmela: Lähempänä villiä sydäntä
Tanssiteatteri Tsuumi: Hiljaiset tunteet
Tehdas Teatteri: Mäc
Tri Moskovan Baletista: Luft
Urs Dietrich: Thalamus

Manifesti-näyttely:
Natasha Bulatovic Trygg, Veli Ekroos, Anna Ellmén, Suvi Himanka, Noora Hirvonen, Seija Honkanen, Milla Karppinen, Mari Kämäräinen, Jussi Lepistö, Sami Leppänen, Armi Nurminen, Hanna-Leena Partanen, Sanna Peuri, Hilja Roivainen, Lydia Toivanen, Göran Torrkulla, Johanna Turpeinen, Ville Vuorenmaa, Juha Welling sekä KUI Design.

4.-20.9.2015

Esitykset:
Circo Aereo: Mano
Fabulous Bäckström Brothers
Keski-Uudenmaan Teatteri: Vomma
Kinetic Orchestra: Myrskyjä vesilasissa
Loikka on Tour - tanssielokuvia
Tanssiteatteri Rimpparemmi: Leiblied
Zodiak / Maija Hirvanen: Days without Names
Aurinkobaletti: Regina - Kohtalon suudelma
Tehdas Teatteri: Romeo & Julia
Jo-Jo Teatteri: Knalli ja sateenvarjo 

Manifesti-näyttely:
Andrei Baharev, Veli Ekroos, Marja Haapakangas, Seija Honkanen, Milla Karppinen, Jussi Lepistö, Sami Leppänen, Laura Miettinen, Armi Nurminen, Sanna Peuri, Hilja Roivainen, Lydia Toivanen, Juha Welling

 

5.-20.9.2014

Esitykset:
Circo Aereo & Thomas Monckton: The Pianist
Compañia Kaari & Roni Martin: Punainen nainen & Korppi ja kello
Ima Iduozee: This is The Title
Ima Iduozee / Kaisa Torkkel: Perfect Day
Glims & Gloms: Aikojen lopun kvartetto
Agit-Cirk: Sceno
K&C Kekäläinen & Company: Queer Elegioita
Virva Talonen / Zodiak: Vuosirenkaat
Aurinkobaletti: Ennen viimeisiä ajatuksia

Manifesti-näyttely: 
Erika Adamsson, Andrei Bakharev, Annika Dahlsten, Veli Ekroos, Marja Haapakangas, Anna Heinonen, Seija Honkanen, Milla Karppinen, Jussi Lepistö, Sami Leppänen, Valtteri Lipasti, Laura Miettinen, Armi Nurminen, Sanna Peuri, Hilja Roivainen, Heta Saarelainen, Mailis Saralehto, Sirpa Särkijärvi, Lydia Toivanen, Göran Torrkulla ja Juha Welling. 

 

5.-15.9.2013

Esitykset:
Helsinki Dance Company: Rakkaus
Saamelaisten kansallisteatteri: Kuurapää ja unien näkijä
Compañia Kaari Martin: Korppi ja kello & Punainen nainen
Jenni Kivelä ja Kiltit ihmiset: Varastettuja asioita
Tanssiteatteri Tsuumi: Vintti
Samuli Nordberg: Tule katsomaan taiteilijaa!
Karttunen Kollektiv: Jeminan monta elämää
Circo Aereo & Thomas Monckton: The Pianist
Aurinkobaletti: Ouroboros
Tehdas Teatteri: Hiiriä ja ihmisiä
Fluxeee-klubi
JoJo Teatteri: Viides maailmanvalta

Manifesti-näyttely
Manillan taiteilijat Andrei Bakharev, Veli Ekroos, Marja Haapakangas, Anna Heinonen, Seija Honkanen, Joona Huotari, Kari-Petteri Kakko, Milla Karppinen, Jussi Lepistö, Sami Leppänen, Jan Lindgren, Armi Nurminen, Sanna Peuri, Hilja Roivainen, Lydia Toivanen, Göran Torrkulla, Juha Welling ja Ville Vuorenmaa.

6.-16.9.2012

Esitykset
Karttunen Kollektiv & Eero Hämeenniemi: Lacrimae
Eeva Muilu / Zodiak: Kvintetto
PDC - Pori Dance Company: Huuto & Mute
Rimpparemmi: Huijausko
Kallo Collective: Members of Our Limbs
Agit-Cirk: Syvä
Aurinkobaletti: Circles
Tehdas Teatteri: John-Eleanor

Manifesti-näyttely
Manillan taiteilijat Päivikki Alaräihä, Veli Ekroos, Seija Honkanen, Joona Huotari, Kari-Petteri Kakko, Milla Karppinen, Jussi Lepistö, Sami Leppänen, Jan Lindgren, Minnamari Nurmi, Andrei Bakharev, Hanna-Leena Partanen, Salli Partanen, Sanna Peuri, Jarkko Rantanen, Toni R. Toivonen, Göran Torrkulla, Juha Welling, vaate- ja tekstiilisuunnittelijoita (Anna Hormio, Henna Jaakkola, Rebekka Ketola, Sanna Rinne) sekä kultasepänliike AU-Holmberg

9.-18.9.2011

Esitykset:
Jared Gradinger & Angela Schubot: What they are instead of (USA/Saksa)
Sasha Pepeljajev: Departure (Venäjä)
Billy Siegenfeld: Jump Rhythm Jazz Project (USA)*
Maija Hirvanen / Zodiak: Meidän sosiaalidemokraattiset kehomme
Niina Airaksinen: Mokugo – ladattu hiljaisuus*
Erika Alajärvi & co: Nykymusiikin ja flamencon ilta, mm. Kaija Saariahon Lonh
Tanssiteatteri Glims & Gloms: Man without a shade

Näyttely
AB30-juhlanäyttely - Valokuvia, lavastuksia, pukuja ja videoita Aurinkobaletin 30-vuotiselta taipaleelta

TehdasTeatterin ohjelmistossa:
Nukketeatteri HOX Company & Tehdas Teatteri: John-Eleanor*  
FLUXEE – kantaaottavan taiteen ja kokeellisen viihteen klubi  
Ötökkäorkesteri Sikakoira Moilanen: Koko perheen teatterikonsertti

Muuta:
Manillapäivä / Martin kaupunginosaviikko 12.-18.9. *
yhteistyössä Martinrantaseuran ja Manillan toimijoiden kanssa

*Tapahtuma kuului Turun Euroopan kulttuuripääkaupunki 2011 -ohjelmaan

9.-19.2.2010

Esitykset:
Circo Aereo: Ro-pu
Karttunen Kollektiv: Digital Duende
Tommi Kitti & Co: A Trip
Arja Raatikainen & Co: Kesämuistoja
Maija Hirvanen / Zodiak: On Ice
Erika Alajärvi & Co: Flemenco-ilta
Pietarin teatteriakatemia (nukketeatteriosasto): Shakespeare.Laboratory.
Agit-Cirk: Häpeä-kabaree
Fluxee - kokeellisen taiteen klubi

Näyttely:
Esa Lukala: Overpainted Nude Photographs

10.-20.9.2009

Esitykset:
Jyrki Karttunen / My Imaginary Friend is with Me
Sanna Kekäläinen / Onni - Bonheur - Happiness
Teemu Kyytinen / Grab
Susanna Leinonen / Grain
Arja Raatikainen / Café Solo
Alpo Aaltokoski / Taikuri (koreografia Ervi Sirén)
RedNoseClub / Hamlet
Anu Sistonen / Ikuisesti sinun & Moving Light (tanssi Jonna Aaltonen ja Teemu Kyytinen)
Jouka Valkama/Tukikohta (tanssi Jere Nurminen)
Juha Valkeapää & Kaja Kann / Lokaalissa tänään

Tehdas Teatterin ohjelmistossa:
Datsun Brown: Asiat, jotka alkavat ännällä
Fluxee - kantaaottavan taiteen ja kokeellisen viihteen klubi

Manifesti-näyttelyssä mukana Heta Saarelainen, Laura Wirén, Seija Honkanen, Lena Kuivisto, Mailis Saralehto, Sirpa Särkijärvi, Annika Dahlsten ja Jussi Lepistö

11.-21.9.2008

Esitykset:
Apparatus Theatre Group (RUS) / Muh Tsokotuh
Circo Aereo / Musta Leijona
Eeva Muilu / Loppuunmyyty
Kekäläinen & co / Pää-Head & Rakkausharjoitelma
Marjo Kuusela & ryhmä / Ennen päivänlaskua ei voi (ensi-ilta)
Tuomo Railo / Lunta pakaroilla
Sami Saikkonen / Kohtaus miehelle ja naiselle
RedNoseClub
PDC - Pori Dance Company / 3 teosta
Aurinkobaletti / The Square (ensi-ilta)

Näyttelyt:
Panika-ryhmän Manillan kuvataiteilijoiden manifesti-näyttely
Vanha Turku kuvina -näyttely (Työväen sivistysliitto)

Muuta:
Radio Robin Hood 91,5 MHz / Manillaradion festivaaliohjelmaa

13.-23.9.2007

Esitykset:
Karttunen Kollektiv / Human Imitations
Circo Aereo / Fritt Fall
Kekäläinen & Company / Puna - Red - Rouge
Zodiak / Liisa Risu / Haje
Tanssiteatteri MD / Pieniä pääosia
Agit Cirk / Newton Zeppelin
Satu Tuittila & Vilja-Tuulia Huotarinen / Runon ja tanssin hetki
Markku Keränen / Dario Fo: Perhoshiiruli
Taito Hoffrén/ Arhippa Perttunen: Runo osa 5: Tuonela
Anna Torkkel / Carlo For Ever
Viola Perra (ITA): V Pieces
Aurinkobaletti / Chiaroscuro (peruutettu sairastap. takia)
Annariitta Minkkinen & co / Puhu minulle rakkaudesta (peruutettu sairastap. takia)

Näyttelyt:
Varsinais-Suomen Kuvataidekeskuksen näyttely
Manillan omien taiteilijoiden ja taidekäsityöläisten Manifesti-näyttely

13.-24.9.2006

Esitykset:
Zodiak / Eeva Muilu: Vermiculus
Zodiak / Teemu Kyytinen: Grab
Circo Aereo: O/I
Mobita/Dansco: Piirretty huone & Täysi
Aurinkobaletti: 25-vuotisgaala
Puppet Format (RUS): Rider Cuprum
Nälkäteatteri: Aniara

Lasten Manifesti:
Puppet Format (RUS): Rymy-Roope ja muita loruja
Hurjaruuth: Punahilkka
Ahaa Teatteri: Pikku Piru
Aurinkobaletti: Ihmeellinen kultakala

Näyttelyt:
Urban industrialisation, Environment and Society
(EU-hanke yhteistyössä Turun yliopiston kanssa)
Kultaa, hopeaa ja kuvia
Manillan oman väen perinteinen Manifesti-näyttely

Muut näyttelyt:
Paasikivi-opisto: Second Image
Solmukas: Käsitöitä ja taideteollisuutta
Ipazzi-galleriassa turkulaistaidetta

Muuta:
Fluxee-klubi (TehdasTeatteri)
Tanssin tuottajuus -seminaari (Läntinen tanssin aluekeskus)

1.-11.9.2005

Esitykset:
Tommi Kitti co / Hyppy
Jenni Kivelä / Juhlapäiviä
PDC Pori Dance Company / 4 teosta
Mobita/Dansco / Taikalaatikko
Rollo / Eräs, joka köytensä keräs
Dis-Tanz / Taikapolku
Katja Hartikainen co / Kun isä sai siivet

Näyttelyt:
Industrial Heritage Between Land and Sea -näyttely yhteistyössä Turun yliopiston maantieteen laitoksen kanssa
Panika-ryhmän taidenäyttely: Annika Dahlsten, Jussi Lepistö, Sanna Leppä,
Heta Saarelainen, Mailis Saralehto, Sirpa Särkijärvi

Muuta:
Läntinen tanssin aluekeskus / Turku - tanssin taivas -paneeli
Kulttuurigalleria Kraft / Makla Laine: Installaatioita

8.-19.9.2004

Esitykset:
Gruppen Fyra / Turismi
Kekäläinen & co. / Persoona
M.A.D. Tanssimaisterit / Family Portraits
United Snakes / Raaka-aineet osa 1
Simo Kellokumpu co / The Fallen Ones & Michel Michelle
Teatterikorkeakoulu / tanssi / 3 teosta
Tommi Kitti co / Pienen näyttämön juttu
Turun taideakatemia / tanssi / 4 koreografiaa
Aurinkobaletti / Prinsessa Ruusunen & Satu no. 3

Manifesti-näyttely:
Anneli Airikka-Lammi
sekä Manillan omia taiteilijoita:
Annika Dahlsten, kuvataitelija
Karin Ehrnrooth, kuva- ja korutaiteilija
Katariina Filppula, kuvataitelija
Hanne Itärinne , tekstiilitaiteilija, graafinen suunnittelija
Petri Holmberg, kultaseppä
Esko Keski-Oja, valokuvaaja
Klaus Koszubatis, valokuvaaja
Jussi Lepistö, kuvataitelija
J-P Palmulaakso, valokuvaaja
Heta Saarelainen, kuvataitelija
Mailis Saralehto, kuvataitelija
Sirpa Särkijärvi, kuvataitelija
Laura Wirén, kuvataitelija
sekä Verhoomo Modus

Muuta ohjelmaa:
Tehdas-teatteri / Mitta mitasta
Kulttuurigalleria Kraft / Tanssi räsymatolle –näyttely
Työväen sivistysliiton Turun piiri: Puutaloasuminen Turussa -näyttely
Käsityöläiskylä Solmukas / Myyntinäyttely

1.-16.11.2003

Esitykset:
Circo Aereo / Baby Dough
Ilkka Koivula & Heikki Rantanen / Miehen ikävä
Indictus Company / Tapaus
Merja Salmela / Lemmentottumuksia
Mobita/Dansco / Pieniä asioita hiljaisuudessa
Nigel Charnock / Frank
Otra Vez / Tango nuevo
Sanglass Theater (USA) / One Way Street (yhteistuotanto Turun taideakatemian kanssa)
Terhi-Tuulia Lintukangas / Lokeroelämää
Tiina Weckström & Cuban Boys / Havannan ruusu
Turun Romantiikka & Markku Into & Henry Lehtonen etc / Parantola
Aurinkobaletti / Hän joka lensi ylösalaisin

Näyttely:
Panika-ryhmä (Manillan kuvataiteilijat):
Katja Arvila
Annika Dahlsten
Jussi Lepistö
Mailis Saralehto
Laura Wirén

2002

Ei Manifestia

1.-18.11.2001

Esitykset:
Gustavson-Heimonen-Jännes / Dotted Lines
Eija Vilpas (Teatteri Avoimet Ovet) / Paratiisin kartta
Helsingin Kaupunginteatterin Tanssiryhmä / Se suuri syy
Kinetic Theater (Venäjä) / There, Where Jasmin Never Stops Blossoming
M.A. Numminen / Runo on rock – runo on bolero
Sari Hannula & co / Klimppi
Satu Tuittila & co / Kvartetto
Teatteri Jurkka / Kuolemaani saakka
Tiina Weckström / Zarah L.
Tommi Kitti & Iiro Rantala / Spiraali & Tanssijan ja pianistin vuoropuhelu
Jaakko Saariluoma (Q-teatteri) / Omerta – turpa kiinni
Aurinkobaletti / Hän joka lensi ylösalaisin

Näyttely:
Manillan taiteilijat;
Erika Adamsson
Annika Dahlsten
Suvi Korhonen
Jussi Lepistö
Heta Saarelainen
Jukka Salminen
Mailis Saralehto
Sirpa Särkijärvi
Göran Torrkulla

Muuta ohjelmaa:
Annika Tavasti / Villamanifesti-näyttely (Kulttuurigalleria Kraft)
Jorma-ryhmä / Murhaleikki (Tehdas-teatteri)
Nälkäteatteri / Kihaus & Olviretki Schleusingenissa (Tehdas-teatteri)
Nälkäteatteri / Ylistalon tuvassa & Vissi humaus ja hengen ylennys (Tehdas-teatteri)

4.-25.11.2000

Esitykset:
Bandola-orkesteri / Pikku Piazzolla
Bel Canto / Aaria ja ensemble tehtaan varjossa
Kaari Martin & co / Flamencotanssijattaren muotokuva
KokoTeatteri / Katso, Eurooppa!
Pori Dance Company & Rakastajat-teatteri / Madame Mysteerin karavaani
Ruumiillisen Taiteen Teatteri / Verkko
Teatteri Jurkka / Huojuva talo
Turun Flamenco / Anda y toma
Susanna Leinonen / Ei kukaan, vain ystäväsi
Q-teatteri / Hiirimies
Aurinkobaletti / Kuuden aistin todellisuus & Kuuhullut

Näyttely:
Eija Karivirta, keraamikko-kuvataiteilija
sekä Manillan taiteilijoiden näyttely

Muuta ohjelmaa:
Jorma-ryhmä / Arvoituksellisia muunnelmia (Tehdas-teatteri)
Maria Hupponen / Kohtaamisia ja muodonmuutoksia (Tehdas-teatteri)

23.11.-12.12.1999

Esitykset:
Arja Raatikainen / Enne (yhteistyössä Turun taideakatemian kanssa)
Agua y fuego / Al golpe & movimentos
Bel Canto / Aaria ja ensemble tehtaan varjossa
Emilia Pokkinen (Raivoisat Ruusut) / Ihmisääni
Juha Valkeapää / Pojan lelut
Jukka Perko & Hurmio / Olavi Virta
KokoTeatteri / Rakas Vincent
Mikko Kallinen / Sooloja ja tanssivideoita
Mobita/Dansco / Yksiö
Ruumiillisen Taiteen Teatteri / Kuolema Venetsiassa
Tanssiryhmä Liisa Nojonen / 3 teosta
Vappu Jurkka / Nainen

Näyttely:
Vanha viinatehdas -näyttely yhteistyössä Alkon museon, Turun maakuntamuseon, Marlin ja Meri-kopion kanssa

27.2.-29.3.1998

Esitykset:
Anna Niinimäki / Soledad
Fuera De Balance (Kuuba) / Aire
Eero Enqvist / Neuvoa antavat ottavat
Katri Soini ja Jyrki Karttunen (Nomadi) / Sovinto
Perko-Pyysalo Poppoo
Octoberteater (Norja) / Roses
Reijo Kela & Heikki Laitinen & Kimmo Pohjonen / Esitys no. 402
Riitta Havukainen & Eija Vilpas / Fakta homma – Likat Loimaalta
Teatteri Jurkka / Kuolemantanssi
Tiia Louste / Vaarallista kokea
Aurinkobaletti / Casablanca

Näyttelyt:
Uloslyönti -piirustuksesta laivaksi (yhteistyössä Turun maakuntamuseo, Kvaerner Masa-Yards ja Merikopio)
Työväki esittää -lystinpitoa ja aatteen paloa (Työväen keskusmuseo)

Muuta:
Saksan tanssi - luentoja ja workshoppeja

1.-26.3.1997

Tanssia, teatteria, performanssitaidetta, musiikkia
Benno Voorham & Minna Krook / Middrömmarsnatt
Elina Hartzell, Sari Koski-Vähälä, Tero Nauha, Tina M. Ward / 3 Performanssia
Helsingin Kaupunginteatterin Tanssiryhmä / Tanssigaala Wärtsilä Dieselin Dieselhallissa
Helsingin Ylioppilasteatteri / Neliö
Irma Optimisti, Pekka Luhta & Valtuustoryhmä / Performancekollaasi
Risto Autio, Eeva Litmanen, Tiila Louste / Sainks mä?
Ruumiillisen Taiteen Teatteri / Katharctic
Taisto Oksanen (Q-teatteri) / Striptease
Teatteri Jurkka / Frida Kahlo
Tuomo Railo & co / Naurun alla eli pyllistyksiä häpeälle
Uudet tuulet / Kevättä kohden
Aurinkobaletti / Serenadi

1.-31.3.1996

Tanssia, teatteria, musiikkia, runoja
Aj Ajillo / Flamenco
Arja Raatikainen ja Katri Soini / Tulivuorenpurkaus
Benno Voorham & Bibbi Winberg / Victor and Edith
Dick Holmström, Ari Hakulinen, Arto Rintamäki, Bert Karlsson / Vysotskij – Katkennut laulu
Duo Zikr (Venäjä) / konsertti
Hurjaruuth / Happo
Emilia Pokkinen / Avaa silmäsi
Eija Ahvo ja Susanna Haavisto / Silta
Jussi Lampi, Eero Saarinen, Ville Virtanen / Stand Up -ilta
Helka-Maria Kinnunen / Punaiset kengät
Kristiina Elstelä & Jussi Tuurna / Estradishow
Minimi / Saako täällä kiljua
Mobita / Finlandia-sarja
Petteri Sallinen / Figaron häät
Raatikko / I Still Love You Dear Carolyn
Rolling Thunder / Improvisoiden jazzia
Viviane ja Aivar kallaste (Viro) / Pierrot Lunaire
Q-teatteri / Kellari
Aurinkobaletti / Oo…Odysseia & Rikos ja rangaistus

1995

Ei Manifestia

28.9.-16.10.1994

Tanssia, teatteria, musiikkia
Ari Numminen & Vando Suvanto / Tiikerinpoika
Faithfully Underground
Jussi Lampi & Eero Saarinen & Ville Virtanen / Stand Up –komiikkaa ja improvisaatioita
Kurtz feat. Tuula Amberla
Lobotomia-teatteri / Risteys
Pia-Gunn Anckar & Maarit Lindblom & Kvartetti Pilssi / Barokki-ilta
Raatikko / Miehen viisi loitsua
Rakastajat-teatteri / Uhrivasara
Sami Saikkonen / Listening movement on My Bussipysäkki
Teatteriryhmä Kolmas Pyörä / Fedja-setä, kissa ja koira
Tuomo Railo ja Tarja Nyberg improvisoivat eli ”Eivät tiedä mitä tekevät, mutta antavat kaikkensa”
Viirus / Att hyra en kändis
Zodiak Presents / Luista ja ytimistä
Aurinkobaletti / V.S.O.T. – Very Special Old Touch

Näyttely
Anneli Airikka-Lammi

28.-29.5.1994

Tanssia ja musiikkia
Aurinkobaletti
Eddy & Highflyers
Faithfully Underground
Iiri Combo
Jussu Pöyhönen & co
Samba Carioca
Vaakku
Vilperin perikunta
Wallasvaara Band